TV relácia – “Na rybách – Petrov zdar!”

relacia_1

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 1. časť

Odvysielané dňa 12.02.2017 o 9:35 hod. na STV2

V relácii sa vyberieme na jedno z výrobných stredísk Slovenského rybárskeho zväzu v Slovianskej doline. Ukážeme si, ako prebieha umelý výter pstruha dúhového.
V putovaní v okolí mesta Martin sa v ďalšom príspevku zastavíme na Krpelianskej vodnej nádrži, kde nám jej hospodár opíše túto zaujímavú nádrž, ako aj problémy, ktoré ju v zimnom období trápia.
Ďalej vám predstavíme najstaršie stredisko umelého odchovu kráľovnej našich vôd – hlavátky podunajskej. V súčasnom období ho obhospodaruje mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Martine. Rozprávať sa budeme aj s jej hospodárom.
No a ako by to vyzeralo, keby sme v relácii určenej pre všetkých priaznivcov Petrovho cechu nelovili ryby. Za nimi sme sa ale pre extrémne chladné počasie museli vybrať do susedného Česka, kde sme sa na dierkach pokúšali loviť pstruhy a šťuky.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 1. časti „Na rybách – Petrov zdar“

relacia2_3

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 2. časť

Odvysielané dňa 26.02.2017 o 8:45 hod. na STV2

S kamerou sme sa tento krát vybrali do okolia Piešťan a Nitry. Hneď v úvode nám Martin Rajčan – hospodár MsO SRZ Piešťany predstaví vodnú nádrž Sĺňava. Rybári sú tu pri výkone rybárskeho práva dosť obmedzení, nakoľko na tejto vodnej nádrži platí ochranné pásmo 4. stupňa. Všetky potrebné informácie sa už ale dozviete v samotnej reportáži.

Ryby sa pokúsime loviť v rieke Váh, a to nad a pod VN Sĺňava. Sprevádzať nás bude Jaroslav Haššo a Palo Vašíček. Podarilo sa nám uloviť pekné jedince chránenej plotice lesklej a nechýbala ani podustva. O tom, aké spôsoby lovu na ryby zabrali Vám prezradíme v reportáži.

Zvyšok relácie bude venovaný rieke Nitre v okolí mesta s rovnakým názvom. V rýchlosti ulovíme niekoľko rýb, a potom sa vyberieme do oblasti, kde sa v súčasnom období buduje obrovský automobilový závod. S výstavbou je spojená aj úprava toku rieky, a o tom, ako to zasiahne do života rýb nám porozpráva Ing. Andrej Píš – hospodár MsO SRZ Nitra.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 2. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 3. časť

Odvysielané dňa 11.03.2017 o 14:05 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Kráľová. Hospodár vodnej nádrže Gabriel Klimek nás prevedie touto vodnou nádržou a popíše všetky obmedzenia, ktoré tu obmedzujú výkon rybárskeho práva našich členov.
2. Lov rýb na feeder v Malom Dunaji s Romanom Pavelkom. Ukážeme si, ako loviť ryby na feeder v rieke počas skorej jari a chýbať nebude ani pár rád, ktoré môžu dopomôcť k pekným úlovkom.
3. Žiabrovkári na Dunaji. Boli sme priamymi účastníkmi pri prichytení podozrivých páchateľov z trestného činu pytliactva. Ak ste zvedaví, aké ryby boli vo viac ako 200 metrov dlhej žiabrovej sieti ulovené, určite si reláciu nenechajte ujsť.
4. Falšovanie rybárskych dokladov v MsO SRZ Nitra. Viete, čoho sa naši členovia môžu dopustiť používaním tzv. zmizíkového pera pri zapisovaní úlovkov a následným vyzmizikovaním? Pokiaľ nie, rozhodne si záverečný príspevok nenechajte ujsť. Predseda MsO SRZ v Nitre p. Janovič popíše, aké nedostatky boli zistené po odovzdaní prehľadov o úlovkoch a ako na ne môžu prísť aj na ostatných ZO SRZ. Právnička Slovenského rybárskeho zväzu p. Mgr. Roobová nám upresní, čoho sa „rybári“ takýmto konaním môžu dopúšťať a ako by mali byť previnilci po zistení takýchto nedostatkov potrestaní.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 3. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 4. časť

Odvysielané dňa 25.03.2017 o 14:25 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Nosice. Hospodár vodnej nádrže Miroslav Haviar nás prevedie touto vodnou nádržou a popíše všetky obmedzenia, ktoré tu obmedzujú výkon rybárskeho práva našich členov. Patria medzi ne napríklad výstavba železničnej trate, zlý prístup k vode či oplotené pozemky chatármi.
2. Umelý výter šťúk na výrobnom stredisku Rady SRZ v Malom Záluží. Ukážeme si, ako prebieha umelý výter tejto obľúbenej dravej ryby.
3. Ľadochod na rieke Poprad. Určite ste v uplynulom období prostredníctvom viacerých médií zaznamenali informáciu o tejto pre nás rybárov zlej správe. Ľadochod na rieke Poprad zdevastoval rozsiahli úsek rieky Poprad a rozsiahle sú aj škody na rybách. Čo ho spôsobilo a aké sú následky sa dozviete v samotnom príspevku.
4. Jarný lov kaprov na mŕtvom ramene Malého Dunaja. Po zime je na stojatých vodných plochách povolený lov do 15. marca, a to sme využili aj na natáčanie lovu kaprov na feeder. O tom, ako byť pri love v studenej vode úspešný nám porozpráva Igor Psota – špičkový rybár, ktorý sa prevažne venuje lovu na túto jemnú techniku.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 4. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 5. časť

Odvysielané dňa 09.04.2017 o 8:45 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Ružiná. Hospodár vodnej nádrže Zoltán Miklóš nás už na začiatku natáčania privítal v časti vodnej nádrže, kde si chatári často nárokujú pobrežné pozemky a vyháňajú z nich rybárov. O tom, kto je vlastne v práve nám už ale porozpráva on sám. Samozrejme nebudú chýbať aj ďalšie užitočné informácie o priehrade, ktoré sa každému rybárovi v priebehu sezóny môžu zísť.
2. Výlov rýb z komory na výrobnom stredisku Rady SRZ v Lučenci. S kamerou sme nemohli chýbať ani na jarnom výlove rybného hospodárstva, kde nám vedúci strediska p. Klučiar prezradil ako sa s vylovenými rybami ďalej naloží. Okrem kaprov nechýbali takmer 40-kilogramové tolstolobiky, generačné zubáče, pleskáče a ďalšie druhy rýb.
3. Predstavenie výrobného strediska Rady SRZ v Brzotíne. Toto zaujímavé výrobné stredisko sa nachádza neďaleko Rožňavy, má prívlastok kaprové, avšak nájdeme tu aj pstruhy dúhové či jesetery malé. Všetky tieto druhy rýb si ukážeme a vedúci strediska Ing. Cintula nám o nich prezradí zaujímavé informácie. Okrem toho nás prevedie samotným strediskom a predstaví nám aj to, akým spôsobom ho momentálne SRZ zveľaďuje.
4. Jarný lov kaprov na plávanú s Romanom Pavelkom. V každej časti relácie sa za rybami vyberieme aj s prútom v ruke, a ináč tomu nebude ani teraz. Roman Pavelka nám popíše účinnú techniku lovu na plávanú, pomocou ktorej sa dajú loviť prakticky všetky druhy kaprovitých rýb.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 5. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 6. časť

Odvysielané dňa 23.04.2017 o 9:35 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Žilina. Táto vodná nádrž na severe Slovenska patrí medzi menej známe revíri, a to aj napriek kapitálnym úlovkom, ktoré tu rybári každoročne lovia. Všetky potrebné informácie o vodnom diele nám prezradí hospodár Ing. Baran. Pokiaľ sa chystáte v blížiacej sa rybárskej sezóne navštíviť nový revír, určite si tento diel relácie nenechajte ujsť.
2. Výlov rybníka žiakmi strednej odbornej školy v Ivanke pri Dunaji. Učebný odbor rybárstvo má na tejto škole už dlhoročnú tradíciu, a v rámci praxe sa žiaci venujú aj odchovu rýb na rybničnom hospodárstve vo Veľkom Blahove. A práve na výlove jedného z rybníkov sme sa mohli presvedčiť, že im to ide naozaj dobre. Počas natáčania sa nám venoval Ing. Jaroslav Šubjak, ktorý nám okrem výlovu prezradil aj ako prebieha poloumelý výter zubáča, či predstavil dva zaujímavé druhy rýb pôvodom z Ruska.
3. Práca s mládežou na Slovensku. Táto téma rezonuje medzi rybármi pomerne často. My sme sa s kamerou vybrali na tréning, kde sa naši najmladší rybári pripravovali na blížiace sa preteky. Viac nám už prezradí Jaroslav Heler.
4. Lov na plávanú s Martinom Lipkom. Tréningu detí sa zúčastnil aj Martin Lipka, ktorý nám ukázal pár jednoduchých rád, ako si zefektívniť čas na rybách, pokiaľ sa chystáte loviť spôsobom plávaná.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam zo 6. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 7. časť

Odvysielané dňa 06.05.2017 o 17:10 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VVN Bešeňová. Roman Gemzický je hospodár tejto vyrovnávacej vodnej nádrže, ktorá sa nachádza pod VN Liptovská Mara. Je to pstruhový revír s režimom chyť a pusť, vďaka čomu sa tu nachádzajú kapitálne ryby, predovšetkým pstruhy. Pokiaľ sa sem chystáte, tak všetky potrebné informácie sa dozviete už v najbližšej relácii.
2. Návšteva výrobného strediska Rady SRZ vo Svite. Toto stredisko sa nachádza tesne pod Vysokými Tatrami, a je určené predovšetkým na produkciu násad pstruha potočného, hlavátky podunajskej a lipňa tymiánového. Okrem predstavenia strediska a ukážok rýb, ktoré sa tu nachádzajú sa zúčastníme aj umelého výteru lipňa. Počas našej návštevy nás bude sprevádzať vedúci strediska – Pavol Hurčala.
3. Umelý výter hlavátky podunajskej. Pamätáte si ešte na príspevok v prvej časti našej relácie, v ktorej sme si predstavili výrobné stredisko Stráne v MsO SRZ v Martine? Je to prvé stredisko na Slovensku vybudované na produkciu kráľovnej našich vôd – hlavátky podunajskej. V rámci natáčania relácie sme sa sem vrátili a hospodár organizácie Rudo Martiniak nám ukáže, ako prebieha umelý výter tejto impozantnej ryby.
4. Lov na umelé mušky s Igorom Hríbikom. Vybrať sa loviť ryby s členom reprezentačného družstva rozhodne nepatrí medzi bežné príležitosti, a preto Vám tento zážitok sprostredkujeme pomocou našej relácie. Vybrali sme sa na rieku Revúcu a podarilo sa nám prekabátiť hneď niekoľko pekných rýb.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam zo 7. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 8. časť

Odvysielané dňa 20.05.2017 o 14:25 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Duchonka. Táto známa vodná nádrž bola v minulosti veľmi navštevovanou destináciou so strany rybárov aj turistov. Postupom času sa to však zmenilo a akousi pripomienkou na toto obdobie je už iba vyhorený hotel na brehu priehrady, ktorý dodnes chátra. Viac informácií o tejto nádrži nám prezradí Ing. Ľubomír Stanko – predseda MO SRZ v Topoľčanoch.
2. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Nemečky. V Topoľčianskej organizácii sa v priebehu relácie zastavíme hneď niekoľko krát. Našou druhou zastávkou bude VN Nemečky. Miestna voda základnej organizácia patrí medzi najstaršie, no pre domácich rybárov je rovnako populárna ako VN Duchonka. Ešte ste tu neboli? V tom prípade si nenechajte ujsť najnovšiu reláciu a my Vám ju predstavíme.
3. Umelý výter jesetera malého na výrobnom stredisku v Nových Zámkoch. Tento fascinujúci druh ryby je bezpochyby jeden z najstarších, ktorý v našich vodách pláva. Výstavbou viacerých migračných prekážok na rieke Dunaj sa ale postupne z našich riek vytráca, a jediným spôsobom ako ho udržať je umelé zarybňovanie. Násadu však treba najprv vychovať, a o tom že to nie je vôbec jednoduchá nám porozpráva Juraj Vitek – vedúci výrobného strediska v Nových Zámkoch, kde sme sa umelého výteru s kamerou aj zúčastnili.
4. Rybársky pretek na VN Tesáre. Ako sme avizovali, do základnej organizácie v Topoľčanoch sa ešte vrátime. Tento krát sa zúčastnime klasických jarných pretekov, ktoré usporadúva už tradične miestna organizácia. Okrem informáciách o pretekoch si v krátkosti predstavíme aj VN Tesáre.
5. Tip na úpravu kaprových nástrah. Ing. Andrej Píš je hlavným hospodárom MsO SRZ v Nitre, ale okrem toho je aj vášnivý kaprár. A práve počas pretekov nám ukáže, ako sa jednoducho dajú zatraktívniť nástrahy pre lov kaprovitých rýb.
6. Znečistenie lovných miest. Dňa 15. mája na niektorých revíroch odštartovala kaprárska sezóna, a spolu s ňou sa na brehoch začalo objavovať aj množstvo smetí, za ktoré pravdepodobne môžu rybári. Chceme či nechceme, je to skutočne tak a akýmsi potvrdením bude aj malá ukážka, na ktorú sa môžete tešiť v relácii.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 8. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 9. časť

Odvysielané dňa 03.06.2017 o 14:20 hod. na STV2

1. Návšteva dolnej časti toku rieky Hron. Je všeobecne známe, že svoju podobu táto zaujímavá rieka za posledné desaťročia zmenila už niekoľko krát. Regulácia, výstavba rýchlostnej cesty či malé vodné elektrárne. Toto sú spoločné menovatele, ktoré sú zodpovedné za stav, v akom sa rieka Hron momentálne nachádza. V spodnom úseku rieky sa však stále nachádzajú miesta, kde sa dajú loviť prakticky všetky nížinné druhy rýb. Niektoré z nich Vám ukážeme!
2. Odlov generačných mrien na umelý výter. Na Hrone ešte chvíľu zostaneme, a spolu so zamestnancami si povieme niečo o problematike odlovu mrien elektrickým agregátom pre potrebu umelého výteru. Že to nie je vôbec jednoduché sa dozviete v príspevku.
3. Rybárske preteky v Hornom Čepeni. Už v poradí 22. ročník atraktívnych pretekov o značnú finančnú čiastku a mnoho ďalších cien sa konal na mŕtvom ramene v Hornom Čepeni. Tento pretek prilákal množstvo rybárov, ktorý sa pokúsili uloviť najväčšieho – a teda víťazného kapra. Príroda však veci občas zariadi inak a rybári sa v celku potrápili. Pýtate sa prečo? Všetko sa dozviete v relácii.
4. Žiarsky kaprársky maratón. Už zo samotnej hlavičky vyplýva, že v tomto príspevku navštívime viacdňovú súťaž v love kaprov. Ako je to však s usporiadaním pretekov v prvej polovici mája? Môže sa počas viacdňových pretekov loviť non-stop? Na túto a ďalšie otázky nám odpovie hlavný rozhodca pretekov.
5. Návšteva výrobného strediska v Nových Zámkoch. V minulej časti relácie sme Vám ukázali, ako prebieha umelý výter jesetera malého. Po mesiaci sme sa na stredisko vrátili a z ikier sa už vyliahli malé rybičky. O tom, ako sa im darí nám porozpráva vedúci výrobného strediska.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 9. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 10. časť

Odvysielané dňa 18.06.2017 o 9:35 hod. na STV2

1. Návšteva Oravskej priehrady. Oravská priehrada patrí k najväčším vodným nádržiam na Slovensku, a aj napriek svojej polohe sa tu darí všetkým druhom rýb. Práve z tohto dôvodu sem smerovali naše kroky tesne po začiatku hlavnej rybárskej sezóny. Jej hospodár Ondrej Gavenda nám okrem základných informácií o priehrade ukázal aj najnavštevovanejšie rybárske miesta. Narazili sme tu však aj na jeden negatívny úkaz, a síce množstvo rôznych prístreškov a chát, ktoré sú tŕňom v oku najmä pre Štátnu ochranu prírody. A o to viac, že niektoré sa nachádzajú na území so 4. stupňom ochrany.  Na túto tému sa už ale porozprávame s Ing. Tiborom Krajčom, PhD.
2. Povinná a nepovinná výbava rybára. Podberák na vylovenie úlovku, uvoľňovač háčikov a meradlo na určenie dĺžky ryby. Tieto pomôcky sú v zmysle platnej legislatívy neoddeliteľnou súčasťou výbavy rybára. Čo ale ďalšie veci, ktoré sú taktiež veľmi dôležité? Viac na túto tému sa porozprávame s Ing. Jánom Uhrinom a popri tom si zachytáme pekné ryby na jednom z revírov Nitrianskej organizácie s režimom chyť a pusť.
3. Zarybňovanie úhorom. V minulosti sa úhor európsky do našich riek a jazier dostával prirodzenou migráciou, dnes už kvôli migračným prekážkam tento ťah nie je možný. Preto musíme zarybňovať umelo. Je ale také jednoduché zohnať násadu? A ako samotná násada vôbec vyzerá? Viac nám o tejto rybe prezradí Richard Štencl, ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 10. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 11. časť

Odvysielané dňa 02.09.2017 o 14:05 hod. na STV2

1. Predstavenie MO SRZ Podbrezová, rekreačné možnosti regiónu Horehronie a lov rýb na feeder na VN Krpáčovo.
2. Detský rybársky tábor, ktorý sa konal na VN Badín.
3. Povieme si o tom, ako SRZ prichádza o svoje revíry, aké sú podmienky a čo SRZ robí preto, aby o revíry neprišlo.
4. Priebeh Majstrovstiev sveta v rybolovnej technike juniorov, ktoré sa konali v Bratislave v dňoch 20.-23.07.2017.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 11. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 12. časť

Odvysielané dňa 17.09.2017 o 8:55 hod. na STV2

1. Lietadlom ponad Dunaj. Ako ste si už mohli zvyknúť, v našej relácii už tradične prinášame reportáže, v ktorých predstavujeme rybárske revíry na Slovensku. Tá dnešná bude ale netradičná. Vyberieme sa na Dunaj, ponad ktorým nás prevedie profesionálny pilot Ladislav Užák. Sadneme do lietadla a letieť budeme ponad Bratislavu, pokračovať budeme ponad rieku Dunaj až k elektrárni Gabčíkovo. Spiatočná cesta bude smerovať ponad Malý Dunaj. Dopredu Vám prezradíme iba toľko, že sa skutočne máte na čo tešiť!
2. Dni Dunaja v Štúrove. Akcia venovaná našej najväčšej rieke, ktorá trvá takmer mesiac a svoje vyvrcholenie ma už tradične v meste Štúrovo. S našou kamerou sme sa zúčastnili a predseda miestnej organizácie, p. Eugen Farský nám o nej prezradil viac. Okrem toho sme mali možnosť nahliadnuť aj do histórie rybárstva na Dunaji a nebudú chýbať ani informácie o fungovaní detského rybárskeho krúžku od Štefana Peruteka.
3. Otrava na rieke Váh v Trenčíne. Možno ste v letných mesiacoch postrehli informáciu o devastačnom úhyne rýb na rieke Váh v Trenčíne. Otrava zasiala predovšetkým mreny a podustvy, ktorých uhynula viac ako tona. Priamo na mieste sme sa snažili zistiť príčinu, prečo k takejto katastrofe prišlo. Viac nám už ale prezradí Ing. Dušan Hajňuk – ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu a predseda miestnej organizácie – Ing. Jozef Lauš.
4. Slovenský rybársky zväz na výstave Agrokomplex. Poľnohospodárska výstava v Nitre už dlhoročne vedie rebríčky návštevnosti výstav na Slovensku, a práve z tohto dôvodu sa jej zúčastnili aj zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu. Deti si mohli zasúťažiť a vyhrať hodnotné ceny. Pre všetkých návštevníkov bolo najväčším ťahákom veľkokapacitné akvárium, v ktorom plávali ryby našich vôd. O tom, či takáto propagácia rybárstva má význam sa už ale dozviete v samotnej reportáži.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 12. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 13. časť

Odvysielané dňa 30.09.2017 o 14:20 hod. na STV2

1. Predstavenie VN Zemplínska Šírava. Dej v poradí trinástej relácie sa bude prevažne odohrávať na východnom Slovensku, a štartovať budeme predstavením Východoslovenského mora – Zemplínskej Šíravy. Viac nám o porozpráva jej hospodár – Milan Tegi.
2. Návšteva rieky Tisa. Počas cestovania Východným Slovenskom sme sa zastavili aj v základnej organizácii Slovenského rybárskeho zväzu v Čiernej nad Tisou. Zaujímala nás rieka Tisa, ktorej brehy tvoria hranicu medzi Slovenskom, Maďarskom a Ukrajinou. Všetky potrebné informácie nám poskytli p. Peter Tomori – hospodár tunajšej organizácie a p. Ing. Stanislav Géci – ichtyológ pre východoslovenskú oblasť.
3. Zlatý blyskáč. Tradičné preteky, ktoré organizuje Slovenský rybársky zväz už niekoľko desaťročí sa v tomto roku konali v spolupráci s MsO SRZ vo Zvolene na jej revíroch. O tom, ako hodnotia tieto preteky prezlečené do nového šatu Vám už prezradia samotní účastníci.
4. Lov rýb na Zemplínskej Šírave. Na tejto vodnej nádrži sme začínali, a budeme na nej aj končiť. Ako inak, s prútom v ruke a lovom rýb. Predseda MsO SRZ v Michalovciach, p. Šaffa nám ukáže, ako sa tu dá zachytať lovom na feeder.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 13. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 14. časť

Odvysielané dňa 14.10.2017 o 14:00 hod. na STV2

1. Predstavenie VN Domaša. Podobne ako v minulej časti, aj dnes Vás prevedieme prevažne východným Slovenskom. Konkrétne si v úvode predstavíme VN Domaša, ktorá sa v posledných rokoch preslávila úlovkami obrovských sumcov, neraz presahujúcimi magickú hranicu 100kg. Sprevádzať nás bude jej hospodár – Daniel Hurný.
2. Lov sumcov s Erikom Zbiňovským. Našu prítomnosť na tejto vode sme museli využiť, a preto sme na spoločnú rybačku pozvali aj Erika Zbiňovského. Tento lovec s partiou má na svedomí už viac ako 20 sumcov nad 2 metre z tejto nádrže, pričom najväčší mal 267cm a odhadom okolo 120kg. Čo myslíte, podarí sa nám prekabátiť jedného z miestnych obrov aj počas našej návštevy?
3. Majstrovstvá sveta v LRU mucha. Určite ste zachytili, že v prvej polovici mesiaca september sa na Slovensku konali Majstrovstvá sveta v LRU na umelú mušku. Na tomto významnom podujatí sme nemohli chýbať ani s našou kamerou a základné informácie o tomto podujatí Vám prinesieme v samotnej reportáži.
4. Účasť Slovenského rybárskeho zväzu na Dňoch svätého Huberta vo Svätom Antone. Pýtate sa, prečo sa Slovenský rybársky zväz zúčastnil na poľovníckej výstave? Rybári a poľovníci totiž majú veľa spoločného, a práve tento fakt priniesol aj nápad pripraviť spoločný program v rámci poľovníckej výstavy. O hlavnej myšlienke, ktorá v tomto období len štartuje Vám viac prezradí riaditeľ múzea vo Svätom Antone – Ing. Marián Číž.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 14. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 15. časť

Odvysielané dňa 28.10.2017 o 14:00 hod. na STV2

1. Návšteva vypustených revírov: VN Kunov, VN Osuské a VN Brezová. Tieto 3 v minulosti veľmi atraktívne rybárske revíry v obhospodarovaní MsO SRZ Senica dlhodobo zývajú prázdnotou. Chýba im totiž to najpodstatnejšie – voda, a v jednom prípade dokonca už takmer desaťročie! Rybári krčia plecami pri otázke, dokedy bude tento stav pretrvávať? Ak Vás táto téma zaujíma, prinesieme Vám ju v krátkej reportáži.
2. Zarybnenie rieky Morava násadou nosáľa sťahovavého. Nosáľ je jedna z najpočetnejších druhov rýb v našich tečúcich vodách. Ak chceme tento stav zachovať, treba ním aj zarybňovať, nakoľko v posledných rokoch sa podmienky jeho prirodzenej reprodukcie zhoršili. Viac nám už ale v samotnej reportáži prezradí Bc. Bronislav Marko – zamestnanec Slovenského rybárskeho zväzu.
3. Lov rýb s Petrom Černákom. V tomto ročnom období sa postupne zarybňujú kaprové rybárske revíry takmer všetkých základných organizácií, a ich členovia si už brúsia zuby na svojho uloveného vianočného kapra. V chladnej vode sa to však nie každému podarí. A práve z tohto dôvodu si ukážeme, ako byť pri jesennom love násadových kaprov úspešný.
4. Výlov kaprového rybníka. Samotnému zarybneniu vždy predchádzajú výlovy chovných rybníkov, v ktorých sa chovatelia počas roka snažia dochovať svoje násady. A práve na takomto výlove sme sa zúčastnili aj s našou kamerou. Ak si myslíte, že je to jednoduché, možno Vás vyvedieme z omylu v poslednom príspevku najnovšej relácie.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 15. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 16. časť

Odvysielané dňa 12.11.2017 o 09:35 hod. na STV2

1. Návšteva rieky Váh v Trenčíne. V úvode najnovšej časti relácie si predstavíme úsek rieky Váh, ktorý obhospodaruje MsO SRZ v Trenčíne. Úsekom tejto časti rieky nás prevedie predseda Trenčianskej organizácie – Ing. Jozef Lauš. Navštívime hneď niekoľko krásnych miest ktoré určite budú zaujímať nielen miestnych rybárov, ale aj držiteľov zväzových povoleniek.
2. Aktuálna informácia o kormoránoch. Ichtyológ Slovenského rybárskeho zväzu pre Stredoslovenskú oblasť Richard Štencl je predsedom komisie venujúcej sa kormoránom, ich monitorovaniu a platnej výnimke na plašenie a odstrel. V krátkej reportáži nám poukáže na škody, ktoré tieto vtáky páchajú na rybách a rovnako tak nám poskytne aj aktuálne informácie o plnení kvót pre regulovaný odstrel kormoránov, vyplývajúcich z tejto výnimky.
3. Lov rýb s Jurajom Smatanom. Na Váhu ostaneme aj v ďalšej reportáži, tento krát sa však vyberieme na ryby. Sprevádzať nás bude člen zlatého tímu z Majstrovstiev sveta v love rýb udicou na prívlač, a venovať sa budeme lovu rýb touto technikou.
4. Lov žralokov s Petrom Bubanom. Ak je Vám v tomto počasí, ktoré aktuálne vládne na Slovensku zima, určite si nenechajte ujsť príspevok o love žralokov na ďalekej Floride. Okrem teplého počasia Vám ukážeme aj niekoľko žralokov, ktorých sa podarilo uloviť Slovákovi Petrovi Bubanovi.
5. Výlov rýb z Číčovského rybníka. V závere relácie si odskočíme na výrobné stredisko Slovenského rybárskeho zväzu v Kľúčovci, kde miestny rybári zberali svoju úrodu v podobe rýb, o ktoré sa celý rok starali. Viac o tejto činnosti nám rozpovie vedúci strediska Peter Dobrý.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 16. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 17. časť

Odvysielané dňa 25.11.2017 o 14:00 hod. na STV2

1. Návšteva VN Liptovská Mara. Túto časť relácie odštartujeme na VN Liptovská Mara, ktorú si predstavíme z viacerých uhlov pohľadu. Sprevádzať nás bude jej hospodár – Tibor Ilavský. Pokiaľ túto atraktívnu lokalitu navštevujete, určite máte bohaté skúsenosti s čoraz väčším problémom dostať sa k vode autom. A prevažne tejto téme sa budeme v príspevku venovať.
2. Zarybňovanie kaprových revírov MsO SRZ v Martine. Počas jesene patrí k hlavným činnostiam rybárskych hospodárov zarybňovanie revírov. Jedného takéhoto sa zúčastníme aj my s našou kamerou, kde nám hospodár tunajšej organizácie porozpráva všetky dôležité informácie, ktoré s touto udalosťou súvisia.
3. Novelizácia rybárskeho zákona. V uplynulých týždňoch rybárov znepokojila informácia o pripravovanej novelizácii rybárskeho zákona. Práve to bolo dôvodom, aby sme navštívili aj tajomníka Slovenského rybárskeho zväzu p. Ing. Javora a vyspovedali ho. V krátkom rozhovore Vás oboznámi so všetkými aktuálnymi informáciami týkajúcimi sa tohto procesu.
4. Lov zubáčov na Liptovskej Mare. Dnešnú reláciu sme odštartovali na Liptovskej Mare, lovom zubáčov na tejto krásnej priehrade budeme aj končiť. Tibor Ilavský okrem toho že na Liptovskej Mare robí hospodára, je aj vášnivým lovcom týchto magických predátorov, a o svoje skúsenosti sa s Vami podelí v samotnom príspevku.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 17. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 18. časť

Odvysielané dňa 10.12.2017 o 08:50 hod. na STV2

1. Lov kaprov na Handlovskom rybníku. V prvej reportáži poslednej tohtoročnej relácie potešíme prevažne priaznivcov lovu na klasiku. Vyberieme sa do Handlovej, kde si počas jesene tunajší rybári vychutnávajú lov vianočných kaprov na tzv. klasiku po jesennom zarybnení. My sa k nim pridáme a ukážeme Vám, ako byť pri takomto spôsobe lovu úspešný.
2. Predstavenie pstruhárstva v Príbovciach. Ako už z názvu vyplýva, ďalší príspevok sme natáčali na stredisku, ktoré je v prevažnej miere zamerané na odchov pstruha dúhového.
3. Čistenie a filetovanie kapra. Vianoce sa pomaly blížia, a tak sme sa rozhodli venovať aj téme, ktorá určite poteší aj množstvo nerybárov. Práve oni totiž majú často problém, ako sa má správne postupovať pri čistení a filetovaní čerstvého kapra na vianočný stôl. My Vám to podrobne ukážeme v reportáži.
4. Filetovanie pstruha. Nielen kapor, ale aj pstruh je častým jedlom na Štedrý večer. Po kaprovi si teda ukážeme aj to, ako správne vyfiletovať pstruha.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 18. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 19. časť

Odvysielané dňa 21.1.2018 o 09:35 hod. na STV2

1. Lov hlavátky na Hrone. Kráľovnú našich vôd je možné loviť v posledných dvoch mesiacoch v roku, a my sme sa za touto nádhernou rybou vybrali na rieku Hron v úseku, ktorý obhospodaruje MO SRZ v Žiari nad Hronom. Okrem samotného lovu si povieme zaujímavé informácie o tejto rieke a zúčastnime sa stretnutia priateľov – rybárov.
2. Zhodnotenie výroby našej relácie v roku 2017. Relácia Na rybách – Petrov zdar už čoskoro oslávi rok od premiéry prvej časti, ktorá bola odvysielaná v nedeľu, 12. februára. Za rok sme pre Vás pripravili množstvo zaujímavých reportáží, a v krátkom zhrnutí si niektoré z nich pripomenieme.
3. Sumarizácia prehľadov úlovkov. Jednou z povinností každého rybára je do 15. januára odovzdať záznam o dochádzke k vode a úlovkov. Viete, prečo je to dôležité? Ako sa narába z údajmi z týchto záznamov? Na naše otázky nám odpovie Ing. Andrej Píš – hospodár MsO SRZ Nitra.
4. Lov rýb na feeder počas zimy. Loviť ryby počas zimného obdobia nie je až tak náročné, ako ich lokalizovať. Na jedno zaujímavé miesto sme sa vybrali aj my, a loviť ich budeme na feeder. Sprevádzať nás bude špičkový rybár – Jaroslav Haššo.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 19. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 20. časť

Odvysielané dňa 3.2.2018 o 14:00 hod. na STV2

1. Predstavenie MO SRZ v Sládkovičove. Táto základná organizácia Slovenského rybárskeho zväzu patrí k tým menším, no napriek tomu hospodári na revíroch, ktoré tunajších rybárom môžeme závidieť. Niektoré z nich navštívime a povieme si o nich základné informácie.
2. Ako sa stať rybárom? K začiatku kalendárneho roka rozhodne patrí aj prijímanie nových záujemcov, ktorí sa chcú stať rybármi. Viete ale, čo všetko pred získaním rybárskeho povolenia musíte absolvovať? O jednotlivých krokoch si už povieme v samotnom príspevku.
3. Návšteva detského rybárskeho krúžku v Pustých Úľanoch. Práca s rybárskou mlaďou je v posledných rokoch na vzostupe, a svedčí o tom aj detský rybársky krúžok v Pustých Úľanoch. S našou kamerou deti navštívime, a vyspovedáme ich, ako sa im na krúžku páči.
4. Lov rýb na plávanú s Martinom Lipkom. Reláciu už tradične budeme končiť tak, ako to hovorí aj jej názov – na rybách. Loviť budeme na ramene s teplou vodou, ktorá vyteká z kúpeľov v Piešťanoch. Dopredu Vám prezradíme iba toľko, že sa nám darilo.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 20. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 21. časť

Odvysielané dňa 11.3.2018 o 09:35 hod. na STV2

1. Predstavenie rieky Váh v MsO SRZ v Seredi. Úsek rieky Váh nad VN Kráľová patrí k veľmi populárnym revírom, o čom svedčí jeho návštevnosť a množstvo kapitálnych rýb, ktoré tu rybári lovia. Hneď v úvode najnovšej časti relácie sa sem vyberieme a množstvo podrobných informácií nám prezradí predseda MsO SRZ v Seredi – Ing. Dušan Alina.
2. Zimná údržba revírov. V Seredi ostaneme aj v druhej reportáži. Tento krát sa ale presunieme na rameno Váhu, ktoré v čase natáčania pokrývala súvislá vrstva ľadu. My sa s ním popasujeme – budeme píliť diery, ktoré sú nevyhnutné pre bezproblémové prezimovanie rybej obsádky.
3. Účasť SRZ na výstave v Nitre. Účasť Slovenského rybárskeho zväzu na výstavách je v uplynulých rokoch už priam samozrejmosťou, a na jednu takú sa vyberieme do Nitry. Okrem samotnej účasti Vám ukážeme aj najúspešnejších športovcov, ktorí v uplynulej sezóne úspešne reprezentovali našu krajinu.
4. Kormorány na Kráľovej. Kormoránom sa v našej relácii venujeme pomerne často, a inak tomu nebude ani tento raz. Vybrali sme sa za nimi na VN Kráľová, kde sa ich výskyt blíži k tisícim kusom. Viete si predstaviť, aké škody takýto kŕdeľ dokáže napáchať? Nie? V tom prípade si nenechajte ujsť reportáž.
5. Vnímajú ryby farby? Túto otázku si rybári kladú pomerne často, no v odpovedi sa ich názory líšia. Na túto tému sa budeme rozprávať s Romanom Pavelkom – rybárom, ktorý má množstvo skúseností z praxe.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 21. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Top