TV relácia – “Na rybách – Petrov zdar!”

relacia_1

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 1. časť

Odvysielané dňa 12.02.2017 o 9:35 hod. na STV2

V relácii sa vyberieme na jedno z výrobných stredísk Slovenského rybárskeho zväzu v Slovianskej doline. Ukážeme si, ako prebieha umelý výter pstruha dúhového.
V putovaní v okolí mesta Martin sa v ďalšom príspevku zastavíme na Krpelianskej vodnej nádrži, kde nám jej hospodár opíše túto zaujímavú nádrž, ako aj problémy, ktoré ju v zimnom období trápia.
Ďalej vám predstavíme najstaršie stredisko umelého odchovu kráľovnej našich vôd – hlavátky podunajskej. V súčasnom období ho obhospodaruje mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu v Martine. Rozprávať sa budeme aj s jej hospodárom.
No a ako by to vyzeralo, keby sme v relácii určenej pre všetkých priaznivcov Petrovho cechu nelovili ryby. Za nimi sme sa ale pre extrémne chladné počasie museli vybrať do susedného Česka, kde sme sa na dierkach pokúšali loviť pstruhy a šťuky.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 1. časti „Na rybách – Petrov zdar“

relacia2_3

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 2. časť

Odvysielané dňa 26.02.2017 o 8:45 hod. na STV2

S kamerou sme sa tento krát vybrali do okolia Piešťan a Nitry. Hneď v úvode nám Martin Rajčan – hospodár MsO SRZ Piešťany predstaví vodnú nádrž Sĺňava. Rybári sú tu pri výkone rybárskeho práva dosť obmedzení, nakoľko na tejto vodnej nádrži platí ochranné pásmo 4. stupňa. Všetky potrebné informácie sa už ale dozviete v samotnej reportáži.

Ryby sa pokúsime loviť v rieke Váh, a to nad a pod VN Sĺňava. Sprevádzať nás bude Jaroslav Haššo a Palo Vašíček. Podarilo sa nám uloviť pekné jedince chránenej plotice lesklej a nechýbala ani podustva. O tom, aké spôsoby lovu na ryby zabrali Vám prezradíme v reportáži.

Zvyšok relácie bude venovaný rieke Nitre v okolí mesta s rovnakým názvom. V rýchlosti ulovíme niekoľko rýb, a potom sa vyberieme do oblasti, kde sa v súčasnom období buduje obrovský automobilový závod. S výstavbou je spojená aj úprava toku rieky, a o tom, ako to zasiahne do života rýb nám porozpráva Ing. Andrej Píš – hospodár MsO SRZ Nitra.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 2. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 3. časť

Odvysielané dňa 11.03.2017 o 14:05 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Kráľová. Hospodár vodnej nádrže Gabriel Klimek nás prevedie touto vodnou nádržou a popíše všetky obmedzenia, ktoré tu obmedzujú výkon rybárskeho práva našich členov.
2. Lov rýb na feeder v Malom Dunaji s Romanom Pavelkom. Ukážeme si, ako loviť ryby na feeder v rieke počas skorej jari a chýbať nebude ani pár rád, ktoré môžu dopomôcť k pekným úlovkom.
3. Žiabrovkári na Dunaji. Boli sme priamymi účastníkmi pri prichytení podozrivých páchateľov z trestného činu pytliactva. Ak ste zvedaví, aké ryby boli vo viac ako 200 metrov dlhej žiabrovej sieti ulovené, určite si reláciu nenechajte ujsť.
4. Falšovanie rybárskych dokladov v MsO SRZ Nitra. Viete, čoho sa naši členovia môžu dopustiť používaním tzv. zmizíkového pera pri zapisovaní úlovkov a následným vyzmizikovaním? Pokiaľ nie, rozhodne si záverečný príspevok nenechajte ujsť. Predseda MsO SRZ v Nitre p. Janovič popíše, aké nedostatky boli zistené po odovzdaní prehľadov o úlovkoch a ako na ne môžu prísť aj na ostatných ZO SRZ. Právnička Slovenského rybárskeho zväzu p. Mgr. Roobová nám upresní, čoho sa „rybári“ takýmto konaním môžu dopúšťať a ako by mali byť previnilci po zistení takýchto nedostatkov potrestaní.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 3. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 4. časť

Odvysielané dňa 25.03.2017 o 14:25 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Nosice. Hospodár vodnej nádrže Miroslav Haviar nás prevedie touto vodnou nádržou a popíše všetky obmedzenia, ktoré tu obmedzujú výkon rybárskeho práva našich členov. Patria medzi ne napríklad výstavba železničnej trate, zlý prístup k vode či oplotené pozemky chatármi.
2. Umelý výter šťúk na výrobnom stredisku Rady SRZ v Malom Záluží. Ukážeme si, ako prebieha umelý výter tejto obľúbenej dravej ryby.
3. Ľadochod na rieke Poprad. Určite ste v uplynulom období prostredníctvom viacerých médií zaznamenali informáciu o tejto pre nás rybárov zlej správe. Ľadochod na rieke Poprad zdevastoval rozsiahli úsek rieky Poprad a rozsiahle sú aj škody na rybách. Čo ho spôsobilo a aké sú následky sa dozviete v samotnom príspevku.
4. Jarný lov kaprov na mŕtvom ramene Malého Dunaja. Po zime je na stojatých vodných plochách povolený lov do 15. marca, a to sme využili aj na natáčanie lovu kaprov na feeder. O tom, ako byť pri love v studenej vode úspešný nám porozpráva Igor Psota – špičkový rybár, ktorý sa prevažne venuje lovu na túto jemnú techniku.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 4. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 5. časť

Odvysielané dňa 09.04.2017 o 8:45 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Ružiná. Hospodár vodnej nádrže Zoltán Miklóš nás už na začiatku natáčania privítal v časti vodnej nádrže, kde si chatári často nárokujú pobrežné pozemky a vyháňajú z nich rybárov. O tom, kto je vlastne v práve nám už ale porozpráva on sám. Samozrejme nebudú chýbať aj ďalšie užitočné informácie o priehrade, ktoré sa každému rybárovi v priebehu sezóny môžu zísť.
2. Výlov rýb z komory na výrobnom stredisku Rady SRZ v Lučenci. S kamerou sme nemohli chýbať ani na jarnom výlove rybného hospodárstva, kde nám vedúci strediska p. Klučiar prezradil ako sa s vylovenými rybami ďalej naloží. Okrem kaprov nechýbali takmer 40-kilogramové tolstolobiky, generačné zubáče, pleskáče a ďalšie druhy rýb.
3. Predstavenie výrobného strediska Rady SRZ v Brzotíne. Toto zaujímavé výrobné stredisko sa nachádza neďaleko Rožňavy, má prívlastok kaprové, avšak nájdeme tu aj pstruhy dúhové či jesetery malé. Všetky tieto druhy rýb si ukážeme a vedúci strediska Ing. Cintula nám o nich prezradí zaujímavé informácie. Okrem toho nás prevedie samotným strediskom a predstaví nám aj to, akým spôsobom ho momentálne SRZ zveľaďuje.
4. Jarný lov kaprov na plávanú s Romanom Pavelkom. V každej časti relácie sa za rybami vyberieme aj s prútom v ruke, a ináč tomu nebude ani teraz. Roman Pavelka nám popíše účinnú techniku lovu na plávanú, pomocou ktorej sa dajú loviť prakticky všetky druhy kaprovitých rýb.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam z 5. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Záznam z relácie „Na rybách – Petrov zdar“ – 6. časť

Odvysielané dňa 23.04.2017 o 9:35 hod. na STV2

1. Predstavenie rybárskeho revíru – VN Žilina. Táto vodná nádrž na severe Slovenska patrí medzi menej známe revíri, a to aj napriek kapitálnym úlovkom, ktoré tu rybári každoročne lovia. Všetky potrebné informácie o vodnom diele nám prezradí hospodár Ing. Baran. Pokiaľ sa chystáte v blížiacej sa rybárskej sezóne navštíviť nový revír, určite si tento diel relácie nenechajte ujsť.
2. Výlov rybníka žiakmi strednej odbornej školy v Ivanke pri Dunaji. Učebný odbor rybárstvo má na tejto škole už dlhoročnú tradíciu, a v rámci praxe sa žiaci venujú aj odchovu rýb na rybničnom hospodárstve vo Veľkom Blahove. A práve na výlove jedného z rybníkov sme sa mohli presvedčiť, že im to ide naozaj dobre. Počas natáčania sa nám venoval Ing. Jaroslav Šubjak, ktorý nám okrem výlovu prezradil aj ako prebieha poloumelý výter zubáča, či predstavil dva zaujímavé druhy rýb pôvodom z Ruska.
3. Práca s mládežou na Slovensku. Táto téma rezonuje medzi rybármi pomerne často. My sme sa s kamerou vybrali na tréning, kde sa naši najmladší rybári pripravovali na blížiace sa preteky. Viac nám už prezradí Jaroslav Heler.
4. Lov na plávanú s Martinom Lipkom. Tréningu detí sa zúčastnil aj Martin Lipka, ktorý nám ukázal pár jednoduchých rád, ako si zefektívniť čas na rybách, pokiaľ sa chystáte loviť spôsobom plávaná.

Záznam relácie si môžete pozrieť v archíve RTVS na nižšie uvedenom linku:

Záznam zo 6. časti „Na rybách – Petrov zdar“

Top