V roku 2016 sa odber vzoriek rýb na vyšetrenie výskytu polychlorovaných bifenylov (PCB) z vodnej nádrže Zemplínska šírava nevykonával, ale prebiehal na iných tokoch v územnej pôsobnosti Regionálnych veterinárnych a potravinových správ (RVPS) v Michalovciach, Humennom a Trebišove.
Z pohľadu nás rybárov sledované lokality a vzorky odlovených rýb, o ktoré sa pričinili rybári z Michaloviec, Trebišova, Humenného, Stredy nad Bodrogom a mnohí ďalší pod dohľadom veterinárskych inšpektorov neboli až tak najhoršie. Nemožno ale konštatovať, že sa nenašli vzorky rýb s horšími, nadlimitnými výsledkami.
Odlovovali sa ryby zväčša trojročné a staršie, najčastejšie vo veku 4 až 7 rokov.
Jalec hlavatý z Laborca pod Humenným bol z hľadiska sledovaných ukazovateľov podlimitný, čiže v súlade s nariadením komisie (ES) č. 1881/2006/EC z 19.12.2006, ktorým sa ustanovujú maximálne hodnoty obsahu kontaminantov v potravinách v znení neskorších predpisov.
Tri vzorky rýb z rieky Ondava – Čerpacia stanica Július dopadli nasledovne: amur biely bol v súlade s nariadením komisie, kapor rybničný bol tiež v „norme“, tak ako aj mrena severná.
Z rieky Bodrog máme k dispozícii štyri vzorky rýb. Boleň dravý nebol v súlade s naradením komisie v ukazovateli ortuť, karas striebristý bol v norme, sumec veľký nebol v súlade v ukazovateli ortuť a šťuka severná bola v norme.
RVPS Michalovce v spolupráci s MsO SRZ Michalovce zrealizovali v roku 2016 rozsiahlejší monitoring. Zo 17 vzoriek rýb neboli v norme len štyri vzorky. Tri vzorky sa týkali výpustného kanála zo Zemplínskej šíravy, konkrétne – zubáč, šťuka a boleň a nadlimitné hodnoty vykázala aj plotica červenooká z Laborca v Petrovciach pred nápustným kanálom.
Týmto vyslovujeme poďakovanie všetkým zainteresovaným rybárskym organizáciám a jednotlivým členom za ich pomoc pri odbere vzoriek rýb!
Foto: Aj takto romanticky začínal niekedy odber rýb