Exotické ryby – Pozvánka

Do Vlastivedného múzea v Hlohovci opäť raz po čase zavítala exotika. Aktuálna výstava najväčšej súkromnej zbierky preparátov rýb na Slovensku vznikla v spolupráci s majiteľom a zároveň autorom preparátov, Milanom Žiakom z Trnavy. Ten je uznávaný ako výborný preparátor. Svoje umenie predstavil už na viacerých výstavách, teraz sa však po prvý krát zameral na cudzokrajné ryby. Hlohovecká výstava tak nemá na Slovensku obdobu.

Prezentuje takmer 100 exemplárov morských i sladkovodných rýb takmer z celého sveta. Okrem druhov, ktoré poznáme z našich kuchýň, ako sú makrela, losos či treska, tu defiluje viacero pre laika neznámych rýb. Medzi morskými druhmi sa vynímajú žraloky, raje a dokonca veľký morský čert! Nechýbajú ani pestrofarebné koralové rybky, ktoré sa vďaka svojej kráse v angličtine označujú ako motýlie ryby (butterflyfish). Zaujímavosťou sú sladkovodné raje z Amazónie a skutočnou ozdobou prekrásne akváriové cichlidy. Na návštevníkov čakajú aj rarity ako obávané amazonské pirane, či šťukovec obrovský z Texasu, tzv. aligátoria ryba. Veríme, že veľké i menšie šupináče bizarných tvarov a pestrých farieb zaujmú nielen rybárov a akvaristov, ale tiež širokú verejnosť, najmä mládež.

Po prezretí výstavy navyše na návštevníkov čakajú zaujímavé prírodopisné filmy o živote v mori. Uvidia tak aj životné prejavy vystavených rýb v ich prirodzenom životnom prostredí. Prehliadka filmov je prednostne určená organizovaným skupinám žiakov a študentov. Preto je vhodné záujem o film vopred telefonicky nahlásiť na tel. č. 0944 480 851, aby bolo zaručené, že premietacia sála bude pre individuálneho záujemcu voľná. Ponuku filmov nájdu záujemci na stránke www.muzeumhlohovec.sk.

Výstava je verejnosti prístupná v hlavnej budove múzea ( budova františkánskeho kláštora) do 26. apríla 2020 cez pracovné dni, okrem pondelka, v čase od 8:00 do 16:00 hod. a cez víkendy od 13:00 do 18:00 hod.

Mgr. Branislav Varga,

                                                                                                   kurátor výstavy