Kamenáč CUP 2019

28.7.2019 uskutočnil KLUB LRU Trnava v spolupráci s DRK pri MsO SRZ Trnava detské rybárske preteky Kamenáč cup 2019 na popularizáciu lovu rýb na plávanú a zároveň propagácii spôsobu lovu chyť a pusť. Revír 2-2050-1 kaprový úsek riečky Parná je na tento spôsob lovu veľmi vhodný nielen svojou bohatou osádkou rýb, ale aj pomalým tokom a dostatočnou hĺbkou vody.

Na pretek sa prihlásilo 10 detských pretekárov nielen z Trnavy ale aj so susedných organizácií.  Tešíme sa každej mladej rybárskej duši, ktorá je ochotná stráviť pri tejto disciplíne svoj voľný čas. Čas však potrebujú aj rodičia, aby každé dieťa malo svoj osobný dozor, hlavne kvôli bezpečnému pobytu pri vode.

Akcia bolo skoro ohrozená počasím. Práve počasie je u detí  hlavným faktorom účasti, alebo neúčasti! Niektorí rodičia sú až prehnane citliví, alebo skôr nedostatočne vystrojení do horšieho počasia. A neriskujú ani minimálnu nepohodu pri pobyte v prírode. Zákon schválnosti je,  že sa počasie pravidelne mení práve na deň preteku a to na 90% k horšiemu. Aj tejto akcii predchádzali intenzívne búrky a hladiny potokov sa zdvihli a poriadne zakalili. Mladí rybári sa potrebovali nejako vysporiadať  pri love hlavne s vysokou a kalnou vodou.


Všetci  vopred prihlásení  okrem jedného sa na počudovanie dostavili v čas – a o 8,15 sa už po privítaní usporiadateľom, a vysvetlení si pravidiel lovu hlavným rozhodcom Petrom Mišom mohli vylosovať svoje štartovné číslo a začať sa pripravovať.


Po nejakej pol hodinke prípravy prebehla kontrola povoleného množstva pripravenej návnady a nástrahy.


Účelom tejto možno neobvyklej činnosti na detských pretekoch je, aby si deti od začiatku uvedomovali , že sú pri pretekoch , že sú na pretekoch a treba dodržiavať vopred dohodnuté pravidlá!  Usporiadateľom boli prvoligoví pretekári a tak sa snažili všetko deťom vysvetliť názorne, ako to pri serióznych pretekoch chodí a treba sa učiť vnímať jednotlivé činnosti i prípravu ako samozrejmosť!  Ide tu hlavne o fér play voči všetkým zúčastneným.

Ako náhle všetci prehlásili že sú pripravení mohlo sa začať 5 minút kŕmiť a potom 3 hodinky loviť.


S kalnou vodou sa všetkým nepodarilo vysporiadať. Veľmi záležalo na akú nástrahu sa loví. Zabodovali väčšinou tí, ktorí lovili na klasického hnojáka, trnaváci vsadili na kosťákov a rôzne navoňané nástrahy. Nebyť viacero premárnených záberov mohli sa umiestniť lepšie. Okrem malého Daniela Lužáka sa podarilo všetkým uloviť nejaké rybky.


3 hodinky prebehli veľmi rýchlo. Na chvíľku sa aj zamračilo a pár klapiek aj spadlo. Počasie vydržalo a všetci vydržali sústredene loviť všetci až do konca. Nikto to nevzdal!

Hlavný rozhodca ukončil pretek a vážiaca komisia si splnila svoju úlohu.


Hlavný rozhodca ukončil pretek a vážiaca komisia si splnila svoju úlohu.


Po ukončení váženia sme pripravili pre všetky deti ceny.


Hlavný rozhodca spracoval výsledky. Chvíľka čakania, než si všetci zbalia svoje veci a prídu k stavidlu na vyhlásenie výsledkov. Poradie a váha úlovkov.

1. Matúš Súkeník 2700 gramov
2. Damián Drahovský 2350 gramov
3. Jakub Lipka 1620 gramov
4. Andrej Heger 970 gramov
5. Matej Korec 655 gramov
6. Nina Hájičková 515 gramov
7. Barbora Korcová 475 gramov
8. Jakub Godány 85 gramov
9. Danie Lužák 0 gramov
10. Adam Laczkó ospravedlnený

 


Odovzdávanie pamätných medailí a cien je už len čerešničkou na torte pre všetkých zúčastnených. Spoločné foto ocenených je len dôkazom toho, že aj akcia s 10 deťmi má svoj význam. Dá sa viacej každému dieťaťu počas rybolovu venovať, vysvetliť a názorne predvádzať rôzne finesy na zdokonalenie techniky či spôsoby prezentácie návnady.  Ceny venoval KLUB LRU Trnava – víťazný pohár,  pre všetkých pamätné medaile, rybárke pomôcky, plaváky, krmivá z bohatého sortimentu od Firmy RIPOMIX. Tričká venovala MsO SRZ  Trnava.

Klub LRU TRNAVA v spolupráci s DRK Trnava i štátnym trénerom pre mládež pánom Lipkom bude v tomto roku usporiadať pre deti ešte niekoľko podobných akcií pokiaľ to počasie a finančné zabezpečenie dovolí. Pozývame mladých rybárov na ďalšie akcie, ktoré propagujeme na srztrnava.sk, alebo cez facebook v skupine DRK Trnava. Na detských rybárskych pretekoch sa štartovné nevyberá a účasť je podmienená len chuťou začínajúcich rybárov zúčastniť sa!

Tešíme sa na ďalších aj začínajúcich rybárov!

Petrov zdar – usporiadatelia preteku, Peter Ardan, Peter Mišo a Martin Lipka.