Dňa 29. októbra 2015 sa na Sekretariáte Rady SRZ Žilina konalo pracovné stretnutie, ktorého účelom bolo riešiť situáciu v rybárskych revíroch SRZ na Východoslovenskej nížine po tom , čo v rámci Monitoringu poľovnej zveri a rýb zameraného na sledovanie prieniku kontaminantov do organizmov voľne žijúcej zveri a rýb realizovaného usmerňovaného Štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR Bratislava boli v rokoch 2012 až 2014 zistené nevyhovujúce výsledky šetrenia svaloviny rýb ulovených vo vodných tokoch v povodí Bodrogu kvôli prekročeniu maximálnych hodnôt obsahu a sumy polychlórovaných bifenylov (PCB). Podstatná časť stretnutia sa týkala aj situácie na vodnej nádrži Zemplínska Šírava.
Stretnutia sa osobne zúčastnil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava Prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc., a pracovníci Ministerstiev životného prostredia a pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Za SRZ Radu Žilina boli prítomní tajomník Rady SRZ Ing. Ľuboš Javor, členovia Rady SRZ p. V. Šaffa a Š. Kopčo a príslušní zamestnanci Sekretariátu Rady SRZ, ktorých sa daná problematika týka.
Hlavné závery z pracovného stretnutia:
- zmena režimu rybárskeho revíru VN Zemplínska Šírava z režimu „CHAP“ na lovný je blízkej budúcnosti nepravdepodobná, keďže výsledky monitoringu PCB látok sú naďalej nevyhovujúce aj na základe analýz z roku 2015 a zmena by bola možná len na základe pravidelných analýz a garancie, že nebude ohrozené zdravie obyvateľstva
- pokračovať v osvete rybárskej a nerybárskej verejnosti !
- SRZ do rybárskych poriadkov uvedie upozornenie, citujeme: V rybárskych revíroch v povodí Bodrogu južne od VN Zemplínska Šírava je zvýšený obsah PCB látok a ortuti. Z dôvodu ochrany zdravia odporúčame ryby ulovené v tejto oblasti nekonzumovať!
- monitoring rizikových oblastí bude pokračovať
- dohodlo sa, že SRZ požiada Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR a Ministerstvo životného prostredia SR o vyčlenenie finančných prostriedkov na zvýšenie počtu odoberaných vzoriek v ďalšom monitoringu Zemplínskej Šíravy so zameraním sa na rôzne vekové kategórie aj nedravých druhov rýb a o následné spracovanie výsledkov do štúdie
- pri každom úradnom odbere vzoriek musí byť zúčastnený veterinárny lekár (požiadavka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR)