Rybárska sezóna na Domaši môže začať

Obce v okolí Domaše už počas zimy bubnovali na poplach, že rekreačná sezóna na tejto vodnej nádrži v tomto roku nebude, ale posledné zrážky v druhej polovici mája a najmä výdatný dážď z 29. na 30. mája rapídne zdvihli vodnú hladinu tejto 1422 hektárovej nádrže.

Už 29.mája. bola výška hladiny 157,420 m n.m., ale 30. mája musela hladina poriadne poskočiť po celonočnom a dennom daždi v hornom povodí Ondavy a zrejme prekonala dôležitú hladinu 158 m n.m. Dôležitú preto, lebo na Okresnom úrade odbore starostlivosti o životné prostredie v Prešove sa 13. mája dohodlo, že minimálny odtok z Domaše do rieky Ondava na úrovni 2,9 m3.s-1 sa v rámci mimoriadnej manipulácie podrží do konca júna. Ak kóta 158 metrov nad morom bude dosiahnutá SVP, š.p. Banská Štiavnica OZ Košice zrejme zvýši vypúšťanie vody do Ondavy pravdepodobne na 3,5 m3.s-1.

Medzitým vykonalo povodie rozbory vody na celom úseku Ondavy a rieka sa drží a hodnoty organického zaťaženia sú v norme. Iste vodohospodárom a rybárom pomáhali doposiaľ chladné májové dni.

Stúpaním hladiny ožila celá nádrž. Voda sa dostala na zatrávnené plochy, kde začal okamžite výter pleskáča. Kapor ešte s výterom nezačal, zrejme kvôli dosť chladnej vode. V 23. týždni sa majú teplotné podmienky podstatne zlepšiť, takže aj kapor by mohol nasledovať pleskáča.