Tento rok sa konali v poradí šieste Majstrovstvá sveta v LRU- feeder v Srbsku – Novy Sad na kanáli DTD. Slovenská výprava vycestovala na základe rebríčka z nominačných pretekov v zložení:
Pretekári: | Marian Hason, Denis Rovenský, Marek Gergel, Miloš Galgóci, Milan Zelenák, Pavel Madro |
---|---|
Kapitán: | Róbert Molnár |
Tréner: (poverený vedením repre) | Milan Melichár |
Delegát SRZ: | Ján Lantaj |
Majstrovstvá sveta – výsledky
Slovenská výprava vycestovala v sobotu 11.6 2016 na šieste majstrovstvá sveta v LRU-feeder. Po predošlých neúspešných umiestneniach sme chceli zabojovať aspoň o umiestnenie v prvej polovici štartovnej listiny, nakoľko na tieto MS bolo prihlásených zatiaľ najviac krajín v počte 28.
S uvedeným kanálom sme mali malú skúsenosť z predošlého mesiaca, kde sa konali veľké európske preteky Preston chalenge, na ktorom sa zúčastnili zo Slovenska dve družstvá vrátane všetkých reprezentantov. Na základe dosiahnutých výsledkov a skúseností sme vedeli, že sa bude loviť veľmi málo rýb, nakoľko na spomínaných pretekoch boli najlepšie váhy v rozmedzí 1 až dvoch kg. Hlavnou lovenou rybou bol sumček americký a pleskáč malých rozmerov a týmto poznatkom sa prispôsobila aj taktika a krmivo. Samotný tréning prebiehal podľa očakávania, prevažne lovenou rybou bol sumček s bonusom malého pleskáča. S výnimkou maďarského a anglického týmu sme počas tréningu lovili zhruba na úrovni zbytku zúčastnených krajín. Táto taktika nám po sobotňajšom preteku vyniesla 13. miesto zo stratou 4 bodov na 9. pozíciu. Po sobote sa však veľa zúčastnených reprezentácií poučilo z nedostatkov a tak sme skončili po nedeľnom preteku na celkovom 17. mieste. Prepad oproti sobote pripisujem nerešpektovaniu taktických pokynov trénera niektorými pretekármi, aby lovili hlavne sumčeky a nestrácali čas skúšaním lovu pleskáča. Oproti sobotňajšiemu súčtu bodov 37 sme v nedeľu získali až 44. Ako u predošlých MS bol výrazný výkonnostný rozdiel medzi pretekármi zo Slovenska a zbytkom sveta, tak isto aj v technickom vybavení. Dosiahnuté umiestnenie momentálne zodpovedá našej pozícii v svetovom rebríčku a v najbližšej dobe sa musíme snažiť dostať do prvej polovice čo bude pre nás výrazný posun. Problém vidím hlavne v nedostatku vhodných revírov pre súťaže SRZ na Slovensku s podobnou charakteristikou a podmienkami aké sú na vodách, kde sa organizujú MS. Ďalej v technickom vybavení pretekárov, kde vo väčšine prípadov fungujú systémom samofinancovania všetkého, bez podpory materských organizácií. V každom prípade nehodnotím dosiahnutý výsledok negatívne, nakoľko konečné bodové rozdiely boli minimálne a pri troche šťastia, ktoré sme nemali by sme skončili na lepšej pozícii, v prvej polovici štartovného poľa zúčastnených krajín.
M.Melichár