Správa kapitána reprezentácie SR na MS LRU MUCHA 2016 USA

Družstvo Slovenskej republiky sa v roku 2016 v termíne od 10. septembra do 18. septembra zúčastnilo Majstrovstiev Sveta v love rýb na umelú mušku. MS sa konali v meste Vail (centrum diania) v štáte Colorado v USA. Slovensko a Slovenský rybársky zväz reprezentovalo družstvo v zložení Hríbik Igor, Nemčík Zdenko, Berik Peter, Lukášik Igor a Tomko Peter ml. Družstvo bolo na súťaži z hlavnej časti samofinancovaním (letenka, prenájom auta, ubytovanie, povolenia…) a Rada SRZ uhradila tímu oficiálnu časť majstrovstiev účastníckym poplatkom. Nakoľko bola účasť na MS samofinancovaním finančne naozaj náročná reprezentačný tréner sa MS nezúčastnil a kapitánom reprezentačného družstva bol poverený rozhodnutím sekcie LRU-MUCHA   jeden z pretekárov Igor Hríbik. Pre porovnanie Český tím mal sedem členov, Francúzov bolo deväť a víťazní Španieli mali 10 členný tím, ale aj Poľský tím mal desať členov atď. Ani jeden reprezentačný štát nebol v menšom počte ako sedem ľudí. Viac členov v tíme znamenalo nemalú podporu pri samotnej súťaži napr. na love na jazere, kde bolo dôležité z brehu navigovať pretekára kde aktuálne je potrebné loviť. Jazero sa neskôr ukázalo ako jediná slabina Slovenského družstva.

Odcestovali sme 1. septembra, pretože aj napriek veľmi skromnej výprave sme plánovali dôkladný neoficiálny tréning medzi súťažnými sektormi. Tréning sme postupne vykonali na všetkých riekach aj opakovane aby sme si potvrdili správnosť techník a postupov. Podarilo sa nám  nájsť aj vhodný revír na tréning jazerného kola, takže sme na samotné preteky boli v celku dobre pripravený.

Po presune na oficiálnu časť majstrovstiev sveta do mesta Vail, a úvodnom otvorení šampionátu, členovia tímu postupne absolvovali aj časť oficiálneho tréningu, aby sme si potvrdili úspešnosť techník a mohli sa aspoň približne porovnať s konkurenciou. Výsledky nás povzbudili a preto sme do samotnej oficiálnej súťažnej časti vstupovali s odhodlaním vrátiť aj v týchto ťažkých podmienkach náš tím na pozície z posledných rokov, tzn. do prevej tretiny závodného poľa a odčiniť neúspech z posledných MS v Bosne a Hercegovine, kde sme doplatili na totálne neregulérne podmienky usporiadateľa.

Oficiálne preteky boli na riekach Eagle Upper, Eagle Down, Colorado, Blue River a piaty sektor bolo vysokohorské jazero Sylvan Lake. Výsledky jednotlivých kôl sú prístupné na oficiálnom webe MS www.wffc2016.com, takže ich nebudem rozoberať, ale pri analýze výsledkov som zistil, že naši reprezentanti na svojich úsekoch podávali veľmi dobré výsledky, mnohokrát najlepšie na daných úsekoch. Niekedy doplácali na to, že pred nimi chytali naozaj silné krajiny ako Češi, Francúzi, Poliaci a Španieli, ktorý dané miesta dokázali naozaj dôsledne prechytať, ale aj v porovnaní s nimi boli výsledky naozaj veľmi dobré na daných úsekoch, čo sa v konečnom dôsledku muselo odraziť aj na výbornom výsledku celého družstva. Po prvom dni bol tím Slovenska na druhom mieste, po druhom dni na skvelom treťom mieste a až dosť nešťastný los v poslednom kole nás odsunul z medailových pozícií. Jedinou slabinou bolo jazero Sylvan Lake, kde sme doplatili hlavne na absenciu pomocníkov v tíme, ktorý by dokázali vyhodnotiť predchádzajúce kolo z brehu a podať informáciu ďalšiemu pretekárovi. Len na ilustráciu náš tím mal súčet na jazere 64 umiestení a tím domáceho USA, ktoré malo najväčšiu podporu na brehu jazera neskutočných len 8 umiestení.

V konečných výsledkoch sa na prvom mieste, čiže majstrami Sveta stali reprezentanti Španielska s naozaj výrazným náskokom, na druhom mieste reprezentanti Francúzska a na treťom mieste domáci reprezentanti USA. V jednotlivcoch vyhral Francúz Julien Daguillanes, na druhom mieste Španiel Jordi Cortina a na treťom mieste Američan Lance Egan. Za Slovensko sa umiestnil na 12. mieste Igor Hríbik, Igor Lukášik, na 33. mieste Peter Tomko ml., na 45. mieste Peter Berik, na 61. mieste Zdenko Nemčík. Celkovo sa zúčastnilo MS 24 tímov z 28 krajín. Nakoniec sme obsadili podľa mňa vynikajúce piate miesto, s veľkým náskokom pred šiestym miestom tímu Fínska. S takým úspešným miestom sme pred šampionátom určite nepočítali. Veď za nami skončili tímy majstrov sveta Talianska, Anglicka, Poľska, a veľmi silné družstvá posledných rokov Fínska, Belgicka, Bosny atď. Nemalou výhodou väčšiny favoritov bolo že sa ich tímy zúčastnili v rovnakom regióne vlani MS juniorov, takže už mali potrebné informácie, na rozdiel od nášho tímu, ktorý odchádzal do veľkého neznáma a určite do skupiny favoritov nepatril. Treba pripomenúť, že sme na MS odcestovali najmä z dôvodu, že bolo potrebné oficiálne prevziať štafetu na organizovanie MS pre rok 2017, ktoré budú na Slovensku a hlavne to bol dôvod, prečo sme dostali aj od rady SRZ podporu na účasť na MS v USA. Za túto možnosť Rade SRZ ďakujeme a myslím, že sme aj ich očakávania výsledkom nesklamali a aj oficiálne prevzatie štafety pre budúcoročné MS na Slovensku osobou člena organizačného výboru Igora Hríbika a jeho vystúpením na záverečnom ceremoniáli a verejnou pozvánkou všetkých na MS na Slovensku 2017 sme tak isto podľa veľmi dobrých ohlasov zúčastnených určite so cťou a naozaj reprezentatívne zvládli.

Ako kapitán tímu, čiže piatich pretekárov, môžem zodpovedne prehlásiť, že aj keď výraznú časť nákladov na účasť na šampionáte znášali na vlastných pleciach, nič nezanedbali a naozaj odviedli  neskutočne fantastický a zodpovedný prístup nie len v príprave, ale aj počas oficiálnej časti a určite úspešne reprezentovali Slovensko a Slovenský rybársky zväz. Za toto sa im chcem ako kapitán naozaj od srdca poďakovať.

 

S pozdravom,

kapitán reprezentačného družstva

Igor Hríbik