Správa z účasti na MS žien v LRU-P – Merida, Španielsko 2016

Termín konania: 21.8.2016 do 29.8.2016

Pretekárky:

  • Szandra Petoczová
  • Martina Cibulková
  • Eva Cibulková
  • Eva Jančošková
  • Miroslava Pavelková ml.
  • Miroslava Pavelková st.

Štátny tréner: Petocz Karol

Asistent trénera: Ivan Cibulka a Roman Pavelka

Podporný tím: Maroš Cibulka, Milan Pavlovský, Jozef Bartál, Jaroslav Galgan, Pécseli János

Zraz družstva bol 21.8 .2016 v nedeľu vo Viedni odkiaľ sa letecky trinásť členná slovenská výprava dopravila do Madridu. Do Meridy sme docestovali z troma zapožičanými osobnými vozmi z Madridu v pondelok nad ránom. Medzičasom vyštartovalo aj nákladné auto s dvoma členmi výpravy, ktorý docestovali do Meridy v nedeľu večer a zabezpečili ubytovanie pre celú výpravu. Na  prvej porade sme sa dohodli, že na pondelkovom tréningu si každá pretekárka môže zvoliť vlastnú stratégiu. Napriek očakávaniam a informáciám, ktoré sme získali pred konaním majstrovstiev sveta nás čakala iná osádka rýb. Ryby, ktoré sme mohli chytať boli belice, ostrieže, karasy s priemerom 35 gramov a na jednotlivých miestach hybrid kapra. Podmienky boli extrémne pre až 41 stupňové teploty v tieni, ale dievčatá sa stým vysporiadali až nad očakávanie a s nadšením lovili väčšie-menšie karasy na skrátenú deličku v dĺžke deväť metrov. Napriek všetkým opatreniam však jeden člen výpravy v sobotu dostal úpal, ale našťastie bola medzi nami aj Evka Jančošková povolaním zdravotná sestra, ktorá ho náležite ošetrila. Voda bola hlboká miestami až do 3m s rovným ílovitým dnom a široká 200 metrov. Prúd vody bol minimálny a preto sa dalo loviť aj 1-2 gramovým plavákom. Boli sme si vedomí a presvedčení, že podľa výsledkov počas tréningov bude treba chytať veľké ryby na plnú odkladačku, nakoľko deň čo deň sa zvyšovala priemerná váha chytených rýb. V piatok posledný deň tréningu to bolo už vyše 10 kíl, ktoré tvorili 1-2 kilové kapre a 80 dekové karasy. Taktika na víkend bola určená tak že spočiatku sa budú odchytávať malé karasy pri brehu poprípade belice a po čase keď si to vyžiada situácia sa prejde na plnú deličku.

Pretek sobota:

Losovanie – Eva Cibulková A sektor, Szandra Petocová B sektor, Pavelková Mirka sektor C, Eva Jančošková D, Maťa Cibulková E sektor.

Na úvod preteku sme sa rozhodli vykelínkovať cca 12 gulí krmiva meter pred špičku 11,5 m deličky. Na plnú deličku  sme uložili lepené košťaky, nastrihané hnojné červy a kukuricu. Malé karasy nabehli na krmivo hneď a dievčatá ich spoľahlivo odchytávali. Bohužiaľ na krmivo nenabehla veľká ryba a keď aj sporadicky zabrala veľká ryba tak sa odtrhla, alebo zvesila. Mirka zahrala v sektore 11 miesto, Szandra 13 miesto, Eva Cibulková 15 miesto, Eva Jančošková 15 miesto ako aj Maťa Cibulková. Po prvom dni sme boli priebežne na 15. mieste v družstvách. Počet chytených rýb sa pohybovali od 78 kusov po 178 ks s váhou od 3.980 gramov do 9 460 gramov. Družstvá, ktoré priebežne skončili na prvých miestach nachytali v priemere 400 ks rýb a pri priemernej váhe  35 gramov / karasiky / vážili 14 kíl a viac. Odchytávali ich troj alebo štvormetrovým bičom v závislosti od toho ako ďaleko mali zlom vo vode, ktoré tvorili skaly. Rýchlosť s našimi dievčatami sa ani nedala porovnať, nakoľko oveľa rýchlejšie s krátkym bičom odchytávali ryby v priemere 1,5 kusa rýb do minúty, kým naše dievčatá ich lovili na 9 metrovú skrátenú deličku tempom 1 kus do minúty, ale s vedomým že naskočia aj bonusové ryby tak ako tom bolo aj počas tréningových dní, čo sa však bohužiaľ nestalo.

Pretek nedeľa:

Losovanie – Eva Cibulková D sektor, Maťa Cibulková B, Sandra C, Mirka Pavelková E, Eva Jančošková  A sektor.

Po vyhodnotení sobotného kola taktika znela odchytávať  malé 35 gramové karasy pri brehu a v prípade zmeny situácie vyjsť na deličku. Krmné miesto sa obdobne zakrmilo tak ako v sobotu. Eva Cibulková obsadila na 14 miesto v sektore. Mirka zahrala v sektore 14 miesto, Maťa Cibulková 12 miesto , Eva Jančošková 11 miesto a Szandra 11 miesto.

Celkovo sme skončili na 15 mieste. V jednotlivcoch z našich dievčat skončila najlepšie Szandra Petoczová na 55 mieste z 85 žien. Družstvo, ktoré nás reprezentovalo na 23. majstrovstvách sveta bolo zložené z mladých nádejných pretekárok, na ktorých sa systematickou prácou a dobrým technickým zázemím dá do budúcna zakladať a s tým zviditeľniť aj SLOVENSKÝ ŽENSKÝ ŠPORTOVÝ RYBOLOV. Tieto majstrovstva potvrdili skutočnosť, že aj malé ryby sú ryby a keď sa bez prestávky systematicky odchytávajú tak to prinesie svoj osoh. Družstvá ktoré skončili  v popredí to takto činili a zaslúžene skončili v popredí. Či to boli Poľky, Talianky, domáce Španielky alebo Francúzky.

Záverom nesmiem zabudnúť na pomoc, ktorú nám poskytla Rada Žilina vo forme finančných prostriedkov vo výške 5000 čím sme vedeli vykryť tretinu všetkých nákladov, ktoré boli vo výške cca 14500 eur. Zvyšnú časť sa podarilo vykryť zo sponzorských príspevkov. Vnadiace zmesi Van Den Eynde sme dostali od Romana Pavelku a belicové krmivo od  Jara Galgana. Pán Gabriel Varga ako súkromný podnikateľ nám zabezpečil sponzorsky prepravu.

O rok Dovidenia na nasledujúcich 24-tich Majstrovstvách Sveta Žien, ktoré sa uskutočnia blízko nás v  Maďarskom Szolnoku.

 

Karol Petocz

Reprezentačný tréner žien LRU-P


Výsledky MS žien LRU-P – Merida, Španielsko 2016

    Majstrovstvá sveta LRU-P 2016 – ženy