Správa z MS v LRU – prívlač 2017

15. Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač sa tento rok konali v Taliansku v termíne 2. – 4.6.2017 na riekach Vermigliana a Noce. Majstrovstiev sa zúčastnilo 16 krajín. Reprezentačný výber pod vedením trénera Vlastimila Tešického tvorili Hollý Lukáš, Horňák Peter, Smatana Juraj, Peter Marcin a Marek Rojtaš. Kapitánom bol Jaro Sámela, ktorého na MS nahradil Maťo Forbak, pretože bol odcestovaný v Mongolsku. Tím ďalej dopĺňali Pavel Horňák, ktorý mal na starosti organizačné zabezpečenie a členovia sprievodného tímu, ktorí mali na starosti sledovať dianie v jednotlivých sektoroch a robiť asistentov pretekárom.

Prípravu tvorili sústredenia na vodách podľa výberu trénera a kapitána reprezentácie. Vyvrcholením prípravy bolo sústredenie priamo v Taliansku. Repre výber si bol pretekársku trať pozrieť približne 3 týždne pred majstrovstvami, aby získali predstavu o podmienkach, ktoré ich budú čakať. Dalo sa očakávať, že Taliani si ,,ušijú“ podmienky na svoju predstavu. Podmienky na trati počas tréningu boli dosť odlišné oproti samotným MS, pretože v riekach bolo veľmi málo vody. Najťažšie bolo odhadnúť prietok vody, ktorý bude na samotných MS, nakoľko aj domáci obyvatelia očakávali v dôsledku topenia snehu v Alpách viac vody. Bolo nám jasné, že aj 10-15 centimetrové zdvihnutie vodnej hladiny pri takom prudkom sklone rieky, môže úplne zmeniť jej charakter.

Podľa skúseností z roku 2011, kedy na naposledy konali MS v Taliansku na rieke Nere, boli najväčšími favoritmi domáci Taliani, ktorí boli na rýchlu vodu zvyknutí a vedeli čo tam funguje. Ak by sme hľadali podobné podmienky u nás, možno by to bola rieka Belá a aj to iba v jarných mesiacoch pri prudkom topení snehu.

Cesta do Talianska prebehla podľa očakávania v dobrej nálade a po 9 hodinách sme dorazili do cieľa. Privítalo nás príjemné počasie a nádherné horské prostredie lyžiarskeho rezortu s krásnou scenériou. Po večernom úvodnom ceremoniáli sa už všetci pretekári tešili na piatkový tréning. Voda bola o niečo vyššia ako pred mesiacom, ale zďaleka to nebola „raftová“ rieka ako sme mali možnosť vidieť na fotkách z predchádzajúcich rokov.

Na tréningu si chalani vyskúšali aké záťaže budú optimálne a na aké nástrahy reaguje pôvodná aj čerstvo nasadená ryba, ktorej tam bolo dostatok. Potom sa už len netrpezlivo očakával príchod čerstvej násady, ktorý „náhodou“ dorazil o 2 hodiny skôr ako bolo oficiálne oznámené na kapitánskom meetingu. Vidieť aká ryba sa nasádza je totiž dôležité pre pretekárov, aby zvolili správne nástrahy, prúty… Násada bola oproti očakávaniam oveľa menšia, čo nám viac vyhovovalo.

Prvý súťažný deň jasne ukázal, kto bude na tunajšej vode pánom a po štyroch víťazstvách domácich v jednotlivých sektoroch titul MS mali Taliani „v suchu“.  Našim chlapcom sa moc nedarilo a skončili po prvom dni na 6. mieste, ale s malou stratou na medailové umiestnenie. Po večernej porade boli rozhodnutí pobiť sa o medaile v nedeľu. Druhý súťažný deň domáci len potvrdili svoju suverenitu, kde ich vo svojich sektoroch dokázali zdolať len Peťo Horňák a Lukáš Hollý, ktorí vyhrali v nedeľu svoje sektory. Aj ostatní chalani zabojovali a nakoniec z toho bolo pekné tretie miesto. Slovensko tak ôsmy krát za sebou získalo na Majstrovstvách sveta medailu, čo sa doteraz žiadnej krajine nepodarilo.

V jednotlivcoch prvé štyri miesta obsadili domáci Taliani, zo Slovákov sa najlepšie umiestnil hneď za nimi Peťo Horňák na 5. mieste.

Zodpovedne sa pripraviť na MS je finančne náročné a takéto skvelé výsledky sa nám darí dosahovať aj vďaka sponzorom. Najväčšia vďaka patrí firme Daiwa – Cormoran ako hlavnému partnerovi slovenskej reprezentácie, ďalej firmám John Crane, Nastrahy.cz, WilleyX, Rybárske centrum Orava, Vzdelávacej akadémii J. A. Komenského, MB elektronika, Klubu prívlače, ale hlavne Rade SRZ. Samozrejme veľké ďakujem patrí aj ostatným členom tímu za ich úsilie, množstvo času, energie, ale i financií, ktoré vložili do prípravy na MS.